Město Uherský Ostroh se nachází na Slovácku ve Zlínském kraji nedaleko od města Uherské Hradiště. Rozkládá se na obou březích řeky Moravy a v současnosti patří k turisticky atraktivním místům zdejšího regionu. Uherský Ostroh má bohatou historii a jeho centrum si zachovalo svůj historický ráz až do současnosti.
Turistické atraktivity Uherského Ostrohu
Nejvýznamnější památkou města je renesanční zámek, kde jsou návštěvníkům k dispozici 3 prohlídkové okruhy. Prvním z nich je unikátní interaktivní prohlídková trasa podzemím zámku laděná ve stylu fantasy, druhým pak historicky laděná prohlídková trasa do zámecké věže, jejíž součástí je návštěva expozice zdejšího významného rodáka – moravského spisovatele a lidového vypravěče Zdeňka Galušky, který je autorem sbírek povídek Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Třetím prohlídkovým okruhem je pak místní Zámecké galerie, v níž se v průběhu roku střídají různé tematické výstavy spojené se zdejším regionem, jeho historií a folklórem. Ostrožský zámek je v současnosti také sídlem městského úřadu, knihovny, vinotéky a centrem kulturního dění ve městě. U zámku sídlí městské informační centrum, kde lze zakoupit různé turistické suvenýry, a nedaleko odsud také místní vyhlášená pražírna kávy Coffeedream.
V bezprostřední blízkosti zámku, hned u vstupu do ulice Kostelní, se nachází funkcionalistická budova z roku 1936, v níž v současnosti sídlí Veteran muzeum. Vedle expozice věnované motorismu a starým automobilům se v něm nachází také ukázka prvorepublikového obchodu, hospody a dalších tehdejších živností (fotoateliéru, hodinářství, dílny apod.).
Jen pár kroků od těchto dvou turisticky atraktivních míst se pak nachází náměstí Sv. Ondřeje. Toto historické centrum města je obklopeno bývalými měšťanskými domy. Na náměstí se nachází také další dominanta města – kostel sv. Ondřeje. V docházkové vzdálenosti od centra města leží také přístaviště a plavební komora Baťova kanálu, kudy v létě křižují výletní lodě. Během letních prázdnin se tak dá k ostrožskému zámku připlout také veřejnou lodní linkou z Uherského Hradiště nebo z Veselí nad Moravou.
Nedaleko od přístaviště a plavební komory Baťova kanálu se nachází malý rodinný ranč, oblíbený cíl návštěv rodin s malými dětmi, kde jsou chována různá domácí zvířata (oslík, koníci, kozy apod.).
Kulturní a folklórní život ve městě
V současnosti Uherský Ostroh nabízí pestrou škálu kulturních, folklórních, sportovních i společenských aktivit. Ke sportovnímu vyžití slouží zejména místní zimní stadion, víceúčelová sportovní hala, fotbalové hřiště nebo tenisové kurty. V průběhu celého roku se ve městě pořádá řada kulturních a společenských akcí – výstav, koncertů, divadelních představení apod. Mezi neznámější z nich patří slavnostní zahajování turistické sezóny na ostrožském zámku (duben – květen), divadelní minifestival a letní kina na ostrožském zámku (červenec – srpen), ostrožské oslavy Dnů evropského dědictví (září), ostrožské hody (říjen), Den sportu a světel života proti rakovině (listopad) nebo adventní jarmark (prosinec). Ve městě také působí FS Ostrožan II.
Turisticky atraktivní místa v okolí Uherského Ostrohu
Svou polohou je Uherský Ostroh předurčen pro rekreaci a sport. Město a jeho okolí je protkáno řadou cyklostezek. Z atraktivních lokalit v blízkém okolí lze navštívit štěrková jezera, která se nacházejí mezi Uherským Ostrohem a Ostrožskou Novou Vsí, nebo sirnaté lázně v sousední Ostrožské Nové Vsi. Podél cyklostezky mezi Uherským Ostrohem a Ostrožskou Novou Vsí vede včelí naučná stezka. Nedaleko od Uherského Ostrohu se nachází také město Uherské Hradiště, které je kulturním centrem celého Slovácka, dále např. známé slovácké poutní místo Svatý Antonínek, vinařské búdy v Blatnici pod Svatým Antonínkem nebo tvrz v Hluku. Směrem na jih a jihozápad od města se lze vydat do sousedního města Veselí nad Moravou, městečka Bzenec s nově obnovenou kaplí sv. Floriána na vrcholku nad městem nebo do Strážnice s proslulým skanzenem a zámkem.
Faktografické údaje
Počet obyvatel Uherského Ostrohu k začátku roku 2021 činil 4.235 osob.
Partnerským městem je obec Trenčianská Teplá v Trenčínském kraji na Slovensku.